Prosta gruntowa pompa ciepła

Czy można samodzielnie wykonać pompę ciepła? Oczywiście że tak, znam wiele takich przypadków. Co nie oznacza, że każdy jest w stanie to zrobić. Jeśli jednak ma się dostatecznie silną motywację, a przede wszystkim chęć poznania nowych zagadnień, to warto spróbować. Ważne jest aby nie popełnić zbyt wielu błędów, które czasami mogą być kosztowne.

Można też wykonać taką pompę ciepła wirtualnie – w wyobraźni. Jest to doskonały sposób na to aby zrozumieć zjawiska zachodzące w pompie ciepła i nauczyć się wykorzystywać energię odnawialną.

Opis pracy pompy ciepła podany w poprzednich rozdziałach byłby na pewno wystarczający dla użytkownika lub projektanta instalacji grzewczej, natomiast dla konstruktora pompy ciepła już nie. Nie można konstruować urządzenia, nie wiedząc dokładnie jak ono działa i jakie są zadania poszczególnych elementów.

Sercem pompy ciepła jest zamknięty obwód, szczelnie zalutowany i napełniony specjalnym czynnikiem. Obwód składa się z następujących zespołów: parownik-ekonomizer-sprężarka-skraplacz-ekonomizer-filtr-wziernik-zawór rozprężny-parownik.

 

Post A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *